Har förändrat en del av mitt tänk kring det här med prepping, delvis utifrån läget med krig i vår del av världen, samt förändrade bostadsförhållanden.
Jag har växlat till nåt mellanting mellan BOB och INCH, med en komplett uppsättning kläder och skor i en separat väska, för att kunna lagra allt i bilen om jag är på jobbet. Vill inte vara tvungen att ta mig hem för att dra... Det blir lite dyrt om man ska köpa en ny jacka i goretex, schyssta friluftsbrallor, ett par extra kängor, och underställ... men det är det fan värt för att slippa tänka på lämpligheten i de kläder man tar på sig för att åka på jobbet i.
Ryggsäcken innehåller gasolkök, lite frystorkat, verktyg, vattenfilter, kniv, ficklampa, ståltråd, vävtejp och buntband, powerbank, första förband, toapapper
Ongrids BOB
Re: Ongrids BOB
Låter bra, man behöver väl inte grotta ner sig och ha renodlade BOB eller INCH-uppsättningar. Har du övervägt superlätt tarp också som väderskydd? Då behöver man kanske sen igen också gärna nån slags liggunderlag om man vill kunna dra nytta av sin lilla förläggning kontra att bara helt enkelt sitta på ryggsäcken med ryggen lutad mot en trädstam om man vill vila sig en stund och det är blött underlag/väderlek
För mina barns skull
Re: Ongrids BOB
Jag har bara en nödsovsäck i aluminiumfolie, om jag behöver lägga mig nånstans, och den skyddar ju mot väta. Men överlag är det där ingen ryggsäck med förläggning. Beräknar jag att behöva det så har jag en INCH
- deadrabbit
- Inlägg: 818
- Blev medlem: 28 apr 2019 09:39
Re: Ongrids BOB
Kul att läsa och låter genomtänkt. Just att slå-ihop eller ha en hybrid väska känns helt rätt i dessa tider.
3-3-3 Radio Plan
Re: Ongrids BOB
Ja, i min värld är det inte realistiskt att ha en liten ryggsäck för att ta sig från en katastrofhärd eller konflikt. Jag behöver mer än vad en normal BOB kan erbjuda. Jag tänker mig att jag kommer att vilja klä om vid ett sånt scenario, antingen från arbetskläder till grey man outfit, eller till nån form av tåliga fritidskläder. Så då kommer min lilla väska till pass, som kan ligga i bilen eller på jobbet.
När det kommer till ryggsäcken så är prio att bibehålla stridsvärde genom att man har mat, kommunikation, och möjlighet att forcera hinder, på sin väg mot någon form av fortsatt tillvaro där långsiktig överlevnad är möjlig.
När det kommer till ryggsäcken så är prio att bibehålla stridsvärde genom att man har mat, kommunikation, och möjlighet att forcera hinder, på sin väg mot någon form av fortsatt tillvaro där långsiktig överlevnad är möjlig.