Usch, måste vara svårt med beroenden och abstinensen som följer vid avvänjning.
Själv har jag endast? ett lätt koffeinbehov som belönas med huvudvärk i någon vecka om kroppen inte får substansen.
Koffein verkar dock vara mycket lättare att få tag på än nikotin, tror jag
//Tank
Murphy orkar inte bry sig om den som är väl förberedd, det finns lättare offer...
Tank skrev: 05 nov 2019 21:40
Usch, måste vara svårt med beroenden och abstinensen som följer vid avvänjning.
Själv har jag endast? ett lätt koffeinbehov som belönas med huvudvärk i någon vecka om kroppen inte får substansen.
Koffein verkar dock vara mycket lättare att få tag på än nikotin, tror jag
//Tank
Jag är hellre utan cigg tusen gånger om än kaffe... Utan kaffe får jag huvudvärk och dagen startar inte... Utan cigg så blir jag kanske lite små-stingslig de första två dygnen... men sur kan jag bli utan cigg oxå, så det är inga problem egentligen..
Hoppet är att jag ska sluta med ciggen nu i vinter... då jag alltid röker mindre på vintern, då det är så jäkla kallt o gå ut varje gång.
Är snusare sen tonåren och har även rökt i perioder, både pipa och cig. Nyttjar även alkohol regelmässigt ungefär på kontinental nivå.
Snuset tillverkar jag själv sedan ett par år, både för att det blir godare och inte minst pga den enorma ekonomiska aspekten. Får en färdig dosa prima lössnus för ca 7-9 kr utan att använda de billigaste produkterna jämfört med köpesnus för 65 kr/dosan.
Jag har köpt färdigmald råtobak typ snussatser, men nu hänger min första tobaksskörd på tork under vintern och borde snart kunna börja processas.
Det är jättesvårt att veta om det kommer räcka för mitt årliga behov men det blir ju lärorikt att se.
Att kunna destillera sprit är nog inte så tokigt om man som jag har möjlighet till både tillverkning och lagring. Är ingen storkonsument av brännvin, men om man ser till möjlig efterfrågan efter kollapsen så lär det kunna bli en gångbar handelsvara.
Om och när jag hittar en apparat så kommer det i första hand experimenteras med fruktråvara för att kunna bränna något som faktiskt smakar gott, men det är ju inte så dumt om man även kan bunkra rent brännvin.
xsive skrev: 18 maj 2019 14:30
Att vara i perfekt form hjälper föga om du inte har planerat för shtf
Definitivt. Det kan tyckas självklart men så är inte fallet. Glöm alla icke-preppers som har alla möjliga avfärdande svar till hur de kommer gå tillväga, men även vi inom preppingrörelsen har gott om romantiker som tror att kunskap och fysisk form kommer trumfa förberedelser. Det finns gott om exempel som tydligt visar att så inte är fallet.
Stör mig inte, jag är redan störd
Allt som är brunt är inte fullkorn.
Hur kan du säga att du älskar mig trots mina brister, när jag inte har några?
Vissa människor borde ta en lång promenad, på en kort brygga.
Hmm... Undrar om man skulle "lagra" ett par askar nikotinplåster för byteshandel.
ca 200 kronor för 14 st 24/timmarsplåster. Två veckors hantering av röksug skulle kunna vara värt lite i en "förhandling"
Är det någon som vet något om "bäst före" på sånt?
De borde väl inte vara någon risk att de blir dåliga av att ligga?
Litt OT,men i år er det første gangen jeg forsøker å gjøre noe ut av tobakken jeg dyrker. Jeg har dyrket tobakk i mange år, men bare med tanken om å få nye frø.Selvsagt har jeg forsøkt å røyke noen tørre blader, men det har blitt med det.
For en tid tilbake, så hadde jeg besøk av en venn som spurte om jeg røyket tobakken jeg dyrket. Når jeg svarte negativt på det, så sa han at jeg kunne få en pamflett av han om hvordan det kan gjøres. Han jobber på et museum og de hadde flere utgaver av en pamflett fra WW2 om hvordan dyrke og foredle tobakk til eget bruk.
I år har jeg fulgt oppskriften og har nå mellom 0,5 og 1 kg tobakk liggende til modning. Det strider selvsagt mot mitt evigvarende prosjekt om å bli røykfri, men det skal jo bli artig å forsøke å røyke egendyrket tobakk da.
Jeg dyrker vanligvis cubansk tobakk (8. generasjon dyrket i Norge) og virginia tobakk (2. året med disse frøene) . I år har jeg bare dyrket virginia.
Bortsett från dom ganska uppenbara riskerna som rökare har(diverse olika cancerformer, stroke, hjärtinfarkt etc...) så är även dålig läkning på grund av sämre blodcirkulation ett stort problem, särskilt om man inte har tillgång till modern sjukvård. Många regioner har infört "rökfri operation", riskerna för komplikationer när man opererar rökare är så stora att man kräver att patienten ska ha uppehåll i 6v före och 6v efter operationen.