Sida 1 av 5

tung attackcykel

Postat: 01 sep 2019 21:34
av bastard
eller vad fan ska man ha för cykel som är stabil, bra , enkel och med så mycket standarddelar

funderar på en cykel med lite special
men funderar på vad man ska ha som grundcykel

krav, stabil , enkel standarddelar

har en 25 år gammal med 5 växlar i navet, 26" hjul och relativt kort ram, var skön att cykla med, men ostabil och kvaliten var sådär
om man sägersåhär, jag skulle inte våga stå upp och trampa med den, växlarna är så svårinställda att det kuggar lite för lätt
dessutom så var omfånget på växlarna inte mycket mer än en gammal 3 växlad

har även en gammal militärcykel
den är stabil, har udda hjul, en udda handbroms
men lite för fin för att börja modda till evigheten

funderar på något som tar mig 1000 mil utan problem
frågan är bara vad?

en sådan militärcykel men med andra hjul så man får på relativt moderna däck?

kanske en hederlig tvåväxlad nav på bakhjulet, det räcker ganska långt , har haft det och det funkade bra

sedan skulle jag vilja kunna göra två saker,
dels få på en knallertmotor
eller eldrift

utan att det blir överkomplicerat

förslag ?

Re: tung attackcykel

Postat: 01 sep 2019 22:17
av mopar340
Byggde en kul och bra cykel här om året.

Utgick från en "hybrid" cykel, DVS rejäl Mountanbike ram och stora kraftiga MTB fälgar med gatdäck och skärmar, pakethållare mm.
Hydrauliska skivbromsar och 30 växlar. Allt på cykeln är av rätt hög kvalitet och har potential att hålla länge med rätt underhåll.

Körde den två år som den var innan jag kom på att jag vill ha en motor på den.

Köpte ett kina kit, en BBS02 från Bafang, ger 750W kontinuerligt och 1000W momentant, vart en jäkla fart på cykeln.
Den gör 57km/h på plan mark, går 7 mil på motor i 25-30 km/h
Har en USB utvecklar kabel så den går lätt att strypa till lämplig effekt och fart om man nu vill bry sig om lagen....
Köpte även ett gashandtag som går att använda när man inte orkar trampa.

Har fäste för en cykelkärra som man drar lekande lätt.

En bra sak med mittmotorn, är att den gör inte specellt mycket motstånd när man kör utan el hjälp, bara ett backlager som ska dras runt.

Batteriet är på 48V 14Ah, och har en USB port så man kan använda det som en enorm power pack.

Har kört den i några 100 mil nu och är sjukt nöjd.

Har testat att ladda med 12V batteri, man laddar ungefär halva batteriet med ett vanligt 56Ah bilbatteri och en inverter kopplad till laddaren.

Enda som jag ångrar är att jag inte tog 52V custom batteri för ännu mera klipp

Re: tung attackcykel

Postat: 02 sep 2019 12:49
av Tank
Håller med om att utgå från en vettig MTB med bra standardkomponenter och någon typ av förstärka däck.
Då blir den inte för tung om den är gjord för skog eller downhill så bör den tåla många mil.

Elkitet låter kul :D

//Tank

Re: tung attackcykel

Postat: 03 sep 2019 11:11
av deadrabbit
Väldigt intressanta tankar och idéer här. Erfarenhet finns också ser jag. Med ovan rubrik var jag förvånad på avsaknad på skydd och vapen so far :bandit:

Re: tung attackcykel

Postat: 03 sep 2019 21:41
av bastard
förr band dom fast ksp58 på ramen, därav öknamnet :lol:

Re: tung attackcykel

Postat: 03 sep 2019 23:51
av mopar340
deadrabbit skrev: 03 sep 2019 11:11 Väldigt intressanta tankar och idéer här. Erfarenhet finns också ser jag. Med ovan rubrik var jag förvånad på avsaknad på skydd och vapen so far :bandit:

Är höger hänt men har gashandtaget på vänster sida....

Re: tung attackcykel

Postat: 05 sep 2019 08:14
av Palle500
Tråkig lösning är köp en färdig elcykel.
Jag har en Biltema MTB elcykel som jag har monterat skärmar och pakethållare på.
Har pendlat till jobbet på sommaren under tre år ca 400 mil och den är fortfarande felfri, samt batteriet håller kapaciteten. Framgaffeln är av budgetkvalité men den håller ännu. Kommer ca 6 mil om man hjälper till med tramporna.
Den är även helt laglig. Köp till extra batteri ca 2500kr så kommer man långt. Eller ett litet inverterelverk på pakethållaren så har man en bensindriven Knallert :D

Elcykel MTB 27,5" 7 växlar Art. 27-1473
https://www.biltema.se/fritid/cyklar/el ... 2000042351

Re: tung attackcykel

Postat: 05 sep 2019 16:15
av bastard
känns inte helt ok för min del

funkar absolut, men jag vill hellre ha något ännu robustare, enklare och hardcore

ex, ska ha bakbroms via pedaler, sitter i ryggmärgen
enkla handbromsar med wire, funkar så länge det gör

elkitt skall vara löst monterat så det går att plocka bort, och helst så enkelt att man kan laga det själv

kanske möjligt att montera en solex 3800 knallert motor på den

Re: tung attackcykel

Postat: 29 jun 2020 04:35
av Charlie**
Jag har blivur sjukt sugen på en elcykel den senaste tiden och blir mer intresserad då jag läser här om hemmabyggen som klarar 7 och gör 25 -30 knyck. En cykelkärra, ett extrabatteri, en snabbladdare och ett litet elverk av den typ som finns i länken nedan, borde bli en perfekt BOV :)

https://www.bauhaus.se/generator-720w-63cc-230v-50hz

Re: tung attackcykel

Postat: 29 jun 2020 21:02
av reboot
Det här blir en tung attackcykel!
Ta 2st likadana stadiga äldre Monark eller crescent-cyklar 26 eller 28” med shimano navväxlar, svetsa/skruva ihop parallellt bredvid varann med en liten plattform emellan som lastflak (och för KSP58:an)
2personer trampar och ev elmotor/bensinmotor/generator kan sitta på ena cykeln eller driva ett nedfällbart 5:e drivhjul bakom ”flaket”
Parallellstag Mellan styrena är ett måste, så dom blir kopplade.

Ska man göra det riktigt raffinerat, så ska den ena cykeln vara ledat monterad på en tapp till flaket, så den kan vrida sig i förhållande till den andra. Bör nog lättare att köra på ojämn väg.